Jako zespół opieramy się w naszej pracy o różne podejścia terapeutyczne, dostosowując je do potrzeb, celów i możliwości czasowych osób, z którymi pracujemy. Poniżej znajdą państwo krótki opis nurtów terapeutycznych, z których korzystamy.
Psychoterapia poznawczo-behawioralna
Podejście poznawczo-behawioralne skupia się na procesach poznawczych, czyli naszych myślach, przekonaniach oraz wyobrażeniach oraz procesach behawioralnych czyli zachowaniach i strategiach radzenia sobie. Celem terapii poznawczo-behawioralnej jest coraz głębsze rozumienie oraz uelastycznienie sposobów myślenia o nas samych, o świecie oraz o innych ludziach. Zmiana zachowania i naszych strategii działania prowadzi również do zmian w zakresie emocji i myślenia. Jest to terapia bardziej skoncentrowana na problemie i celu, krótkoterminowa.
Psychoterapia schematu
To podejście skupia się na leczeniu i zmianie schematów, czyli nieadaptacyjnych struktur, które zostały utworzone w naszej przeszłości. Na schemat składają się elementy poznawcze, czyli sposób myślenia, elementy behawioralne, czyli sposób zachowania, emocje i wyobrażenia oraz ciało i jego reakcje.
Terapia schematów jest terapią długoterminową, w której dużo większy nacisk kładziemy na połączenie (zrozumienie i poczucie) obecnych sytuacji i problemów z przeszłością. Podejście to zakłada, że przyczyną powstania schematów są niezaspokojone podstawowe potrzeby wczesnodziecięce, takie jak np. bezpieczeństwo, akceptacja, adekwatne oczekiwania i granice. Celem relacji terapeutycznej jest zaspokojenie tych potrzeb i uzdrowienie schematów. Terapia ta korzysta z technik pracy wyobrażeniowych, psychodramy oraz technik poznawczo-behawioralnych.
Uważność (Mindfulness)
Elementy praktyki uważności stosujemy jako uzupełnienie psychoterapii poznawczo-bahewioralnej oraz terapii schematu. Opierając się na treningu MBSR (mindfulness based stress reduction) pracujemy z medytacją opartą na oddechu, skanowaniem ciała, łącząc medytację z pracą wyobrażeniową oraz z pracą z Wewnętrznym Dzieckiem.